Стала мода – як оновити гардероб

Sustainable Fashion

Веганські куртки зі шкіри яблук, топи з агар-агару, тканина, яка накопичує сонячну енергію вдень, щоб її можна було використовувати вночі, сумки з пальмового листя… Всі ці ідеї об'єднує термін, який стає головним трендом у світі моди – sustainability.

Що ж таке стала мода або “Sustainable fashion”?

Це поняття стосується одягу, який розробляють, виготовляють, поширюють та використовують екологічно дружньо.

Термін “етична мода” стосується одягу, при виготовленні якого цінують соціальний добробут та права працівників. Етична мода може також стосуватися відмови від використання шкіри та тваринних волокон в одязі.

Нині на ринку квітне fast fashion – «швидка мода», що орієнтована на швидкості виготовлення та низькій вартості. Трендові дешеві речі носять лише кілька разів, перш ніж викинути та придбати нові. При цьому бренди швидкої моди можуть створювати нові колекції щотижня, щоб забезпечити безперервне споживання.

Sustainable Fashion

Швидка мода виснажує природні ресурси Землі експоненційно, експлуатує працівників по всьому світу та призводить до величезної кількості відходів. Факт залишається фактом:

Індустрія моди — другий найбільший забруднювач планети після нафтової промисловості.

За даними фонду Елен Макартур, щороку на виробництво текстилю витрачається 93 мільярди кубометрів води. Це в 200,000 разів більше за озеро Синевір. При чому на одну бавовняну футболку йде 2720 літрів води — таку кількість людина випиває за три роки життя.

З цієї статті ти дізнаєшся, як можна впустити у життя сталу моду, свідомо купувати речі та подовжити життя свого гардеробу.

Image with text

1. Дай шанс речам на друге життя

Перш ніж купувати нові речі, згадай, що вже є у твоєму гардеробі! Якщо є одяг, який ти не носиш більше року — час із ним прощатися. Ніяких відмовок на кшталт: “От ще трохи ранкових пробіжок і носитиму цю футболку”.

Sustainable Fashion

При цьому “прощатися” не означає викидати. Непотрібні речі можна передати у благодійні фонди, наприклад Життєлюб, міжнародний центр підтримки жінок і дітей Місто Добра, до Червоного Хреста чи благодійного магазину ЛАСКА. Також твоєму одягу будуть раді у секонд-хендах, куди можна заглянути, щоб придбати щось собі. Це принцип повторного використання (reuse) у дії.

Більше локацій зібрали для тебе на нашій Facebook-сторінці.

2. Shop small – Підтримуй локальні бренди

Процеси фарбування, відшиву та доставки речей до місця продажу формують вуглецевий слід від виробництва одягу. Тому радимо звернути увагу на локальні бренди, серед цінностей яких етичне ставлення до ресурсів.

Деякі бренди транслюють етичність, мінімізуючи шлях речей від місця відшиву до місця продажу, хтось встановлює сонячні панелі, вітрогенератори, та інші поновлювані джерела енергії для своїх офісів та заводів.

P.S.: Підтримка місцевих виробників — це про бренди, що використовують тканини з місцевих регіонів, а не Instagram-магазини з прапором України в профілі, що насправді завозять джинси з Турції.

3. Не женись за трендами

Бажання виглядати стильно часто призводить до погоні за трендами — вони блискавично з’являються на ринку і стрімко стають популярними, проте так само швидко втрачають актуальність. Тому тренди минулого сезону 100% не будуть актуальні у наступному. Подивимося, що станеться наступного року з волохатими панамами.

Чим менше купуєш — тим менше на твоєму рахунку викидів вуглекислого газу і витраченої води.

Sustainable Fashion

Тому перш ніж придбати новий одяг, радимо відповісти на питання:

  • Чи вдягну я цю річ хоча б 30 разів? Можливо має сенс взяти подібну річ в оренду?
  • Чи є в мене вже подібна річ?
  • Як довго цю річ можна буде використовувати?
  • Чи хотітиму я носити цей одяг у майбутньому?

Можеш зберегти цей перелік у телефонних нотатках або запам'ятати скорочений варіант з двох питань:

У цьому випадку функціональність — це те, чи відповідає цей одяг твоєму стилю життя. Для когось це піджаки та лофери для ділових зустрічей, хтось обожнює бути у русі в худі та кросівках, а хтось любить контрастні образи.

Якщо ж все одно ризикуєш на куражі та ейфорії придбати зайве — склади список покупок завчасно, щоб розуміти, які речі тобі потрібні насправді.

4. Звертай увагу на склад

Порада стосується не тільки продуктів, а й одягу. Мінімізуй кількість речей з поліестеру в гардеробі — хімічні процеси, необхідні для створення матеріалу, можуть стати причиною значного забруднення. Під час прання речі з поліестеру залишають мільйони мікроволокон пластику, що згодом потрапляють до питної води та отруюють морських тварин.

На жаль, повністю відмовитися від синтетики складно. Еластан та нейлон дозволяють одягу розтягуватися, тож при виробництві спортивного одягу та білизни без них не обійтися. Скоротити шкоду від використання можна. Наприклад, при пранні використовувати Cora Ball. Пристрій збирає мікроволокна у грудку, що потім можна правильно утилізувати.

Надавай перевагу натуральним тканинам серед яких:

5. Не fast fashion, а якісні речі

Старий друг краще нових двох. А як щодо трошки дорожчого, проте більш якісного та довговічного одягу, який зможеш носити знову і знову протягом багатьох років? Радимо звернути увагу на якісні базові речі замість суцвіття одноразових продуктів fast-fashion за ту ж ціну.

Ретельний догляд за такими речами матиме кращий ефект — значна частина впливу на навколишнє середовище (наприклад, використання води та енергії) від життєвих циклів нашого одягу відбувається саме на цьому етапі догляду.

6. Дбай про одяг в своєму гардеробі

Ти можеш додати sustainability у стосунки зі своїм гардеробом, якщо будеш правильно дбати про них. Лови кілька порад про догляд за речами, щоб вони служили якомога довше:

7. Мінімізуй прання

Щоб зекономити воду та скоротити викиди мікропластику можна рідше прати. При цьому відправляти до машинки не дві-трі речі за раз, а велику партію. Подвійний бонус, якщо при цьому вмикати режим економії води, коли таке дозволяє пральна машина.

Sustainable Fashion

Що ще зробити?

Author's Photo
Ксенія Растворова
Екоактивістка
Close