День екологічного боргу - 29 липня 2021

Earth Overshoot Day

Знаєш, скільки разів за день тобі доводиться розраховувати свої можливості? Оцінюєш задачу, обираєш місце для відпочинку чи запрошуєш гостей — завжди корисно розуміти свої ресурси та обмеження. Але чомусь те, що вважається потрібною навичкою для кожної людини, в масштабах країни чи світу перестає працювати. Людство регулярно споживає більше, ніж має у своєму розпорядженні.

Цю тенденцію гарно ілюструє День екологічного боргу, або Earth Overshoot Day, — це день в році, коли світовий рівень споживання ресурсів перевищує можливості планети до відновлення. І все спожите після використовує попередньо накопичені запаси планети або береться «в борг» у наступних поколінь.

Цього року цей день припав на 29 липня.

Історія

Ідея дня екологічного боргу з’явилась у 2006 році, тоді ж було вперше прораховано дату. А разом з нею і дати настання дня екологічного боргу за всі роки, починаючи з 1961го, оскільки саме з цього року стартує відлік даних у Національних рахунках екологічного сліду та біоємності (National footprint and biocapacity accounts). Ці рахунки є основним джерелом інформації для дослідження екологічного сліду та містять дані про кількість населення, рівні споживання, виробництва та інші економічні показники (загалом близько 15 000 параметрів для кожної країни та в цілому по світу).

Через специфіку збору інформації рахунки «відстають» від реальної ситуації на 3-4 роки. Так, Національні рахунки екологічного сліду та біоємності за 2021 рік містять дані за 1961-2017 роки. Цю затримку коригують за допомогою поточного прогнозування (nowcasting) та використання актуальних даних з інших надійних джерел (наприклад, звітів організацій на кшталт «Глобальний вуглецевий проєкт», «Міжнародне енергетичне агентство» тощо).

Як рахують?

Основна формула для розрахунку дати дня екологічного боргу виглядає наступним чином:

(Загальна біоємність планети / Екологічний слід людства) x 365 днів

Отриманий результат — це кількість днів, за яку людство споживає «запас» ресурсів, що їх планета в змозі відновити за рік. Відповідно, наступний за рахунком день року і буде днем екологічного боргу.

Загальна біоємність та екологічний слід вимірюються в глобальних гектарах — універсальних умовних одиницях для вимірювання земель з різним рівнем продуктивності та цільовим призначенням:

Graph

Кожна країна має в своєму розпорядженні певну кількість ресурсів та споживає їх у своєму темпі. Відповідно, для різних країн День екологічного боргу настає в різний час. Найраніше цього року він настав у Катарі та Люксембургу (9 та 15 лютого відповідно), також до першого десятку увійшли Австралія, Канада, Данія та Швеція — зазвичай це країни, економіка яких сильно залежить від видобутку нафти, або країни з розвинутою економікою та порівняно невеликою кількістю ресурсів. Країни-боржники забезпечують свій надмірний попит за рахунок імпорту природних багатств або знищення попередньо накопичених запасів.

В грудні День екологічного боргу цього року настає для Нікарагуа, Еквадору та Індонезії, проте деякі країни (наприклад, Руанда, Гаїті, Афганістан) все ще здатні «вкластися» у відведений їм запас ресурсів, отже взагалі не мають свого Дня екоборгу.

Graph

В Україні цього року День екологічного боргу настає 8 серпня. Це трохи краще, ніж «в середньому по лікарні», особливо якщо порівняти з двома попередніми роками, коли ця дата припадала на 24 липня.

Наша країна доволі багата на ресурси, але рівень їхнього споживання не відстає від загальносвітового. А ось тут є калькулятор (щоправда, англійською), який дозволяє порахувати свій власний рівень споживання ресурсів, а також показує, скільки планет знадобилося б людству, якщо поширити твій спосіб життя на весь світ. І результати часто не такі приємні, як хотілося б.

Чи можна щось зробити?

Соцмережами шириться гештег #MoveTheDate, який закликає усіх звернути увагу на проблему та докласти зусиль для її вирішення. Якщо кожного року пересувати День екологічного боргу на 5 днів вперед, то до 2052 року світ досягне рівноваги між попитом і пропозицією ресурсів. То які реальні кроки ти можеш зробити, щоб зменшити свій екослід?

Економія електроенергії

Відмовся від ламп розжарювання на користь світлодіодних, надавай перевагу енергоефективним електроприладам, вимикай непотрібне світло, розморожуй холодильник, подбай про теплоізоляцію.

Зміни в харчуванні

Зменш кількість продуктів тваринництва у своєму раціоні, обирай локальні та сезонні продукти, плануй власне меню, щоб уникнути марнування їжі.

Свідоме споживання

Не купуй зайвих речей, підтримуй місцевих виробників, не оминай барахолки та тримайся подалі від розпродажів, а також не забувай лагодити зламані речі та передавати далі те, що стало непотрібним.

Щоденні практики

Розділяй та здавай на переробку відходи (разом із «‎Сортуй»), пересідай на велосипед, вимикай воду, коли чистиш зуби, — будь-які звички, спрямовані на зменшення використання природних багатств та збереження довкілля, підуть на користь планеті. І навіть якщо однією відмовою від пластикових соломинок ти не пересунеш День екологічного боргу на тиждень, саме з таких дрібниць і складаються зміни!

Зрештою, кожного майбутнього директора чи міністра потрібно з дитинства навчити берегти природу, тож не варто недооцінювати силу власного прикладу :)

Author's Photo
Євгенія Дев'яткова
Екоактивістка
Close